BiosLine
Biokap
BioKap - Anticaduta BioKap - Bellezza BioKap - Nutricolor

O vlasech - BIOKAP®

BIOKAP® je linie vlasových produktů inspirovaná bohatstvím světa přírody.

Vlasy jsou korunou krásy, a proto jim třeba věnovat důkladnou starostlivost. Kvalita vlasů, hustota, barva, a střih dodáva každému člověku jeho osobitost. Když chceme pro zdraví a krásu vlasů udělat maximum, musíme vědět z čeho se skladá a co se děje uvnitř vlasu.

Složení vlasu


Vlas se skládá ze dvou základních složek: proteinu (keratin) a vody. Vlasy dokáží absorbovat až 30% své hmotnosti ve formě vody z tekutin i vlhkosti vzduchu. Vlas dále obsahuje melanin, a feomelanin, které určují barvu vlasů. Tmavé vlasy mají více melaninu, zatímco blond a červené vlasy mají více feomelaninu.

Struktůra vlasu

Struktůra vlasu

Vlas se skládá ze tří vrstev:
1. Vnitřní část - medula
2. Vnější vrstva - kutikula
3. Střední část - kortex
Medula

Je kanálek, který se nachází uprostřed vlasu. Obsahuje pigment, který ovlivňuje lesk vlasu. Tato část po celé délce vlasu je tvořen pouze v silných vlasech. Jemný vlas se skládá pouze z kutikuly a kortexových buněk.


Kutikula

Kutikula je šupinatá vnější vrstva vlasu. Má ochrannou funkci proti nepříznivým vnějším vlivům. Kutikula vlasu je tvořena z 5 až 10 souběžně a strieškovito uspořádaných plochých odumřelých buněk - šupin, které na sebe těsně přiléhají. Jednotlivé šupiny se vzájemně překrývají a jejich volné okraje směřují ke konci vlasu. Struktůra kutikuly vlasu se přirovnává k střešnímu krytu nebo také k šupinám koblihy.


Kortex

Kortex tvoří většinu vlasu až 80%. Kortex určuje sílu vlasu, pevnost a pružnost. Skládá se z podlouhlých protáhlých, neživých buněk, vytvořených vlákny keratinu. V kortexu se nacházejí shluky pigmentových zrn, které jsou viditelné jako tmavé ostrůvky mezi keratinovými fibrilami. Kortex je tedy i nositelem barevnosti vlasu.


Jak rostou vlasy

Anagénní – růstová fáze

V růstové fázi je vlasový folikul nejaktivnější, ve vlasové cibulce se vytvářejí stále nové buňky. Růstové buňky se množí ve vlasovém kořínku a vytvářejí nový vlas. Pomocí keratinu se z folikulu nový vlas prodírá nahoru a vyroste z pokožky hlavy ven. Anagenní fáze trvá obvykle 3-8 let.


Katagenní – intermediální fáze

Během intermediální fáze folikul přestane vytvářet vlas. Během této fáze se folikul scvrkne na 1/6 původní délky. Báze folikulu se vytlačuje nahoru. Vlasový kořínek se oddělí od přívodu krve. Nový vlas se vytváří v samotné vlasové cibulce. Vlasová cibulka se posune nahoru, ale zůstává v kůži. Katagenní - intermediálních fáze trvá přibližně 2-3 týdny.


Telogenní fáze – fáze vypadávání

Telogenní fáze je odpočinková fáze. Trvá přibližně 2 - 4 měsíce. Vlasový kořínek se regeneruje a odpočívá. Vlas neroste, ale je zachycen ve vlasovém folikulu a při podráždění pokožky jako při šamponování nebo česání vlasů vlas vypadne. Přibližně 10-15% našich vlasů je vždy ve fázi odpočinku. Po klidové fázi se vlasový folikul znovu vrátí do anagenní - růstové fáze. Začne se vytvářet nový vlas, který vytlačí starý vlas z pokožky.Cyklus růstu vlasu

Triky pro zdravé vlasy...

Biokap vlasy Když jsou vlasy mokré, nečešte si je, raději počkejte, dokud se přirozeně usuší. Vlhké vlasy jsou totiž citlivější. Používejte fén pouze tehdy, když je to opravdu nezbytné. Když si vlasy tepelně upravujete (fénujete, žehlíte) používejte přípravky, které obsahují keratin, tím je ochráníte před vysušením a lámáním vlasů.


Nepoužívejte tvrdé kartáče na vlasy. Kartáče a hřebeny by měly být měkké, hladké a zaoblené.


Dodržujte pitný režim. I vlasy potřebují výživu a hydrataci, proto se snažte vypít za den 2-3 litry tekutiny.


Dbejte na pestrou a vyváženou stravu. O vlasy je třeba se starat nejen zvenčí ale i zevnitř. Vaše vlasy potřebují bílkoviny, aminokyseliny, vitaminy skupiny B, C, zinek, železo, měď, selen.


Vyhněte se agresivním barvám. Barvy na vlasy s obsahem para-fenylendiaminu, amoniaku a resorcinolu mohou vyvolat alergické reakce a podráždění pokožky. Kromě toho vysušují a oslabují vlasy. Zvolte přírodní alternativu, a použijte přírodní barvy na vlasy s vysokým obsahem rostlinných složek.VLASY JSOU KORUNOU KRÁSY!